Blog - Prostym językiem o zdrowiu

Kiedy stopa jest płaska?

Kiedy stopa jest płaska?

Płaskostopie, platfus itd. … to słowa proste i większości osób znane, a pojawiają się, kiedy mówimy o wadzie która charakteryzuje się obniżonymi łukami części podeszwowej stopy. Ale!

Trzeba wiedzieć, że:

 • stopa ma trzy łuki – dwa z nich mogą się obniżyć w wypadku różnych zniekształceń, osłabienia struktur miękkich oraz pokontuzyjnie. Aby więc zabezpieczyć się przed następstwami płaskostopia, należy dokładnie określić tę zmianę,
 • łuki kształtują się ok. 5 r.ż. – dlatego też u dzieci do tego wieku, mówimy o płaskostopiu fizjologicznym.

ŁUKI STOPY Z TRUDNEGO NA PROSTY JĘZYK (to przypomnienie z naszego artykułu nt. budowy stopy i jej roli – czyli „JAKĄ ROLĘ PEŁNI STOPA”)

Stopa prawidłowa ma trzy punkty podporu – ich linie połączeń tworzą nam trzy łuki (patrzmy na rysunek, aby picture1zapoznać się z nazewnictwem i przełożyć sobie na język prosty):

 1. guzowatość kości piętowej
 2. I głowa kości śródstopia
 3. V głowa kości śródstopia

ODPOWIEDNIE LINIE POŁĄCZEŃ – TWORZĄ ŁUKI:

1 – 2 – łuk przyśrodkowy – dynamiczny – który przebiega od guzowatości kości piętowej – do pierwszej głowy kości śródstopia – JEGO OBNIŻENIE MOŻE STANOWIĆ INFORMACJĘ, ŻE MAMY DO CZYNIENIA Z PŁASKOSTOPIEM PODŁUŻNYM
1 – 3 – łuk podłużny boczny – statyczny – przebiegający od guzowatości kości piętowej – aż do V głowy kości śródstopia – JEST ZAWSZE OBNIŻONY – WADĄ JEST JEGO UNIESIENIE, WÓWCZAS MÓWIMY O STOPIE WYDRĄŻONEJ (jej poświęcę odrębny artykuł)
2 – 3 – łuk poprzeczny przedni – przebiegający przez głowy kości śródstopia – stanowi on podstawę dwunożnego trybu życia i podczas przemieszczania się obniża się. ZMORA DZISIEJSZYCH CZASÓW – CZYLI PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE! (na poniższym rysunku widzimy wynik badania komputerowego stóp, jakie dziś są już łatwo dostępne w Polsce – zobacz na czerwone pola w przodostopiu – to przeciążenia wynikające z płaskostopia poprzecznego – a przecież prawidłowo stopa powinna stać na 1 i 5 głowie kości śródstopia)plaskostopie_poprzeczne

Niemniej podczas stania, u osób powyżej 5-go roku życia, stopa powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia oraz na pięcie. Jeśli tak się nie dzieje, możemy podejrzewać stopę o płaskostopie. Dlaczego tylko podejrzewać? Ponieważ jest kilka zmian, które powodują, że podczas stania widzimy, że łuk podłużny jest obniżony, ale to tylko pozór. Taki przykładem jest np. znaczna koślawość kolan – kiedy kolana kierują się wadliwie do środka, stopy mogą za nimi podążać i stwarzać wrażenie stopy płaskiej.

CO JEST PRZYCZYNĄ PŁASKOSTOPIA?

 • wady rozwojowe / wczesnodziecięce,
 • osłabienie struktur miękkich stopy tj. mięśni, więzadeł (a mamy ich w stopie 107) w wyniku urazów, kontuzji oraz znacznych przeciążeń (tu problemem będzie również nadwaga)
 • niewłaściwe obuwie, które powoduje przeciążenia (płaskostopie poprzeczne bywa przyczyną noszenia butów na bardzo wysokim obcasie)

Jeśli stopa ma 26 kości, 107 więzadeł, 33 stawy – bardzo małe elementy konstrukcji złożonej „machiny” biomechanicznej, łatwo jest spowodować uszkodzenie jej funkcjonalności.

CO ROBIĆ KIEDY MAMY PŁASKOSTOPIE?

 • diagnozować – tu pomoże komputerowe badanie stóp, które pozwoli na określenie jak stopa funkcjonuje podczas stania oraz podczas chodzenia; testy funkcjonalne wykonane przez fizjoterapeutę lub lekarza rehabilitacji aparatu ruchu, a w razie potrzeby USG / RTG pozwolą na ustalenie przyczyny wady1
 • zapobiegać: aktywizować stopę, nosić właściwe obuwie (dorośli profilowana wkładka indywidualna), która skoryguje zmiany będące przyczyna płaskostopia
 • aktywizować stopę + całą kończynę dolną – ćwiczenia pozwolą na wzmocnienie struktur decydujących o napięciu tkanek miękkich które „dźwigają” łuki naszej stopy – które w konsekwencji „dźwigają” całe nasze ciało. (więcej na temat budowy stopy w artykule „JAKĄ ROLĘ PEŁNI STOPA”)
Podziel się postem na Facebooku
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. czytaj więcej